Arabia Saudyjska to kraj położony na Bliskim Wschodzie i pokrywa większość Półwyspu Arabskiego oraz ma dostęp do Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego. Graniczy z Jordanem na północnym-zachodzie, Irakiem i Kuwejtem na północnym-wschodziem, Bahrajnem i Katarem na wschodzie, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na południowym-wschodzie oraz Omanem i Jemenem na południu. Arabia Saudyjska to bardzo ważny punkt w świecie Muzułmańskim, gdyż znajdują się tu dwa najważniejsze miasta dla Muzułmanów, Mekka (która przyciąga miliony pielgrzymów każdego roku) i Medina, miejsce, z którego prorok Mahomet rozpoczął swą podróż szerząc wiarę islamską. Przynajmniej raz w swoim życiu każdy, zdolny do takiej podróży Muzułmanin musi udać się w pielgrzymkę do tych miejsc.
Arabia Saudyjska, tak jak sąsiadujące z nią państwa, ma gospodarkę bazującą na eksporcie ropy naftowej. Produkcja jest rygorystycznie regulowana przez rząd. Arabia Saudyjska posiada drugie co do wielkości zasoby ropy na świecie i znajduje się zaraz po Wenezueli, jest też największym producentem i eksporterem ropy na świecie. Ropa naftowa stanowi 75% dochodu państwa. Oprócz rodowitych Saudyjczyków, tuż przy granicy mieszka dodatkowo 4 miliony zagranicznych pracowników, którzy głównie pracują w sektorze naftowym lub prywatnym.
Arabia Saudyjska to drugi, największy importer broni na świecie i do dnia dzisiejszego jest to kraj autokratyczny mocno ograniczający prawa cywilne i wolność kobiet oraz grup znajdujących się na marginesie społecznym. Kara śmierci jest nadal legalna w Arabii Saudyjskiej.
Obowiązującą walutą jest rial saudyjski.