Wyspy Świetego Tomasza i Książęca (często nazywane po prostu w skrócie “Wyspą Św Tomasza) to mały kraj wyspiarski położony nieopodal wybrzeży Oceanu Atlantyckiego Afryki Środkowej na Zatoce Gwinejskiej po obu stronach równika, na zachód od Gabonu. Stolicą kraju jest São Tomé. Wyspa została odkryta po raz pierwszy przez Portugalczyków, którzy uznali ją za swoją własność w wieku wielkich odkryć. Początkowo ekonomia kraju bazowała na produkcji cukru, lecz w XIX wieku pierwsze iejsca objęły kawa i kakao. Bardzo interesującym faktem dotyczącym tego kraju wyspiarskiego jest to, że plantacje I niewolnictwo w wielu nowych postaciach przetrwały do wieku XX. W końcu kraj uzyskał niepodległość w 1975 roku, a refomy demokratycznie nie zostały wprowadzone w życie aż do późniejszych lat 1980, a pierwsze wolne wybory odbyły się w 1991.
Kraj nadal jest daleki od samodzielności, Św Tomasz musi bowiem importować całę potrzene paliwo, większość dóbr ukończonych, surowce materialne i dobra konsumenckie. Gospodarka opiera się głównie o rodukcję kakao i zagraniczną pomoc humanitarną.
Urzędowym językiem Wyspy Świetego Tomasza i Książęcej jest portugalski. To jest język ojczysty większości ludności, lecz zasadniczo każdy (95%) posługuje się nim. Innymi głównymi językami są Forro i utworzony z portugalskiego język kreolski, który jest językiem ojczystym 43% ludności.
Walutą kraju jest dobra.