Tajwan, zwany Republiką Chińską i częściowo uznawany na arenie międzynarodowej jako reżim rządzący, jest wyspą położoną w Azji Wschodniej. Zajmuje powierzchnię 35 980 kilometrów kwadratowych, a populacja wynosi 23 445 534 mieszkańców, zgodnie z oficjalnymi statystykami z roku 2015. Językiem urzędowym kraju jest mandaryński, a innymi, mówionymi językami są Choklo, czyli tajwański, Jaca oraz w mniejszym stopniu wiele miejscowych języków. Tajwan jest konstytucyjną demokracją. Stolicą jest Tajpej znajdujące się na północnym krańcu kraju. Republika Chińska rozpoznawana jest jako niepodległe państwo, choć większość krajów i międzynarodowych organizacji tego nie uznaje, ponieważ Chiny nalegają, aby traktować ją jako prowincję. Jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (W.T.O.) i APEC oraz uczestnikiem Światowej Organizacji Handlu (W.H.O.). Poprzednio kraj ten nazywał się Nacjnalistycznymi Chinami lub Formosa, a w rozmaitych, oficjalnych, międzynarodowych organizacjach widnieje pod nazwą Chińskie Tajpej. Nazwa „Formosa”, która znaczy „piękna” (wyspa), została nadana po przypłynięciu portugalskich nawigatorów.
Długość życia na Tajwanie wynosi 79.98 lat, według statystyk z roku 2015 (76.85 lat dla mężczyzn i 83.33 dla kobiet). 30 listopada, 2013, żeńska populacja wyprzedziła męską pod względem liczebności po raz pierwszy od 100 lat (11 684 133 kobiet i 11 683 187 mężczyzn).
W Republice Chińskiej panuje wolność religijna. Przeważającymi religiami są: Buddyzm, Taoizm, I-Kuan Tao, Chrześcijaństwo (głównie protestanci, katolicy i świadkowie jehowy ), Konfucjanizm, Islam i nie tylko. Religia nie wiąże się tutaj tylko z rozmaitymi świątyniami, ale jest również ważna w życiu rodzinnym.
Republika Chińska ma własną walutę i jest nią dolar tajwański.